Mykotická onemocnění kůže u morčat

06.07.2022

Mykotická onemocnění kůže jsou vyvolané plísněmi. Tyto plísně (dermatofyty) napadají kůži a její deriváty (chlupy, drápy). U morčat se vyskytují plísně rodu Trichophyton Microsporum spp. Dermatofyty se živí keratinem. Napadají tedy kožní buňky a chlupové folikuly, kde způsobují poruchy růstu chlupů a následně jejich vypadání. Typické je také šupinatění kůže.

Dermatofytózy obecně jsou vysoce nakažlivé a mají zoonotický potenciál. Kromě člověka, se mohou vyskytovat jak u hospodářských, tak i u společenských zvířat (pes, kočka, králík...). Rozmnožují se pomocí spór, které se nacházejí v odumřelých šupinkách kůže a ve chlupech a tak kontaminují prostředí. Spóry jsou vysoce odolné. K nakažení tedy dochází přímím kontaktem, nebo nepřímo pomocí kontaminovaných předmětů

Onemocnění se projevuje alopetickými ložisky (okrsky holé kůže, bez srsti), které se nejdříve oběvují na hlavě, často v okolí nosu nebo očí. Později onemocnění postihuje záda, končetiny a nakonec celé těloTypická je tvorba drobných šupinek a začervenání. Někdy může být přítomný pruritus (svědění).

Náchylnější na onemocnění jsou mláďata a zvířata se sníženou imunitou. Stresovaní jedinci (transport, gravidita...) a dlouhosrstá plemena jsou také náchylnější. Dermatofyty se častěji vyskytují ve vlhčím a chladnějším obdobím roku. Mezi další predispoziční faktory patří nevhodná strava, vysoká koncentrace zvířat v malém prostoru, vysoká vlhkost a teplota chovného prostředí a také nízká hygiena chovu.

K diagnostice se nejčastěji využívá seškrab kůže, šupinek a chlupů, které se následně kultivují na speciálním DTM médiu

Terapie bývá zdlouhavá. Používají se antimykotické šampony nebo roztoky. V případě závažného postižení se můžou aplikovat antimykotika perorálně. Kromě postiženého jedince je nutné opakovaně ošetřit i prostředí, ve kterém se zvíře nachází a předměty se kterými přijde do kontaktu. 

Nejdůležitější je prevence - dobrá zoohygiena chovu a dostatečně dlouhá karanténa pro nově příchozí zvířat.

                                                                                                                    MVDr. Lucie Černegová