Chameleon jemenský - základy chovu

28.11.2021

Chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus) je nejčastěji chovaným druhem chameleona v zajetí v České Republice. V přírodě se vyskytuje v Jemenu a Saudské Arábii, kde obývá horské a podhorské polopouště. Panuje zde subtropické až tropické podnebí. Zdržuje se především na větvích akácií a keřích, ale najít ho můžeme i v blízkosti člověka, na kulturních plodinách, v parcích, či alejích.

Patří mezi velké druhy chameleonů. Samci v dospělosti dorůstají 40 - 60 centimetrů včetně ocasu, samice jsou zpravidla menší. V přírodě žijí samotářsky. V zajetí se samice většinou dožívají 2 - 4 roky  a samci 4 - 6 let.

Nejvhodnější je chov každého jedince zvlášť. Pokud se rozhodneme pro chov více jedinců, musíme tomu uzpůsobit i velikost terária. Chameleony můžeme chovat v páru, nebo triu, které vždy tvoří jeden samec a dvě samice. Velikost terária pro jednoho jedince by měla být nejméně 50 x 50 x 90 centimetrů (délka x šířka x výška). Pro pár 120 x 120 x 100 centimetrůTeploty by se u země měli pohybovat kolem 20°C , uprostřed 25°C  - 28°C  a kolem 30 °C  nahoře s možností lokálního výhřevu nad 30°C . Interiér by měli tvořit převážně větve s umělými nebo živými rostlinami (ibišek, fikus...). V teráriu by také neměla chybět miska s vodou. Někteří chameleoni se z ní naučí pít, některé je potřeba napájet (minimálně 2x týdně) nebo pijí u rosení. Důležité je osvětlení. Chameleoni jsou zvířata s denní aktivitou. Svítíme 10 - 12 hodin denně. Nezbytnou součástí je zdroj kvalitního UV záření, který musíme pravidelně měnit. Obyčejná žárovka může sloužit jako zdroj tepla. Na dotápění také můžeme použít topnou podložku nebo topný kámen

Chameleony jemenské krmíme různými druhy hmyzu - cvrček domácí, cvrček banánový, šváb šedý, šváb argentinský, sarančata, občas na zpestření larvy zavíječe nebo moučné červy. Kromě živočišné potravy, někteří jedinci nepohrdnou ani mladými výhonky rostlin, květy nebo plody. Rostlinná složka je pouze doplňková a základ musí tvořit vždy hmyz. Nutné je také pravidelné podávání vitamínů a minerálů, kterými poprášíme krmný hmyz. 

Chameleoni se na rozdíl od hadů svlékají postupně, po menších kouscích, kterých se zbavují otíráním o větvě v teráriu. V době svlékání udržujeme v ubikaci  vyšší vlhkost aby svlékání proběhlo bez problémů.

Samice je ochotná k páření pouze 3 - 4 dny. Gravidita trvá 20 - 30 dní a v jedné snůšce může být 10 až 80 vajec (nejčastěji 30 - 40). Zhruba 3 dny před kladením vajec můžeme pozorovat, že je samice nervózní, odmítá potravu a začne hledat vhodné místo pro kladení. V dalších dnech vyhrabe několik jamek, z nich si pak jednu vybere a do ní naklade vejce. Samice pak vejce zahrabe a místo několik dní hlídá. 

                                                                                                         MVDr. Lucie Černegová