Pes a kočka

Prostata neboli předstojná žláza je přídatná pohlavní žláza, která se nachází v malé v pánvi za močovým měchýřem. Její úlohou je tvorba prostatického sekretu, který je součástí ejakulátu a poskytuje výživu spermiím. Jak pes stárne, zvyšuje se i riziko onemocnění prostaty, která v důsledku působení hormonů mění svou strukturu. Onemocnění prostaty...

Kanabinoidy jsou přírodní látky, které se vyskytují buď v rostlinách konopí (fytokanabinoidy) nebo si je tělo vytváří samo (endokanabinoidy). Systém, který reguluje účinek kanabinoidů se nazývá endokanabinidní systém a můžeme jej najít u všech druhů savců, včetně člověka. Dnes je známo 144 kanabinodních látek. Terapeutický efekt však...

Jako lidem, ani našim čtyřnohým mazlíčkům se nevyhýbá onemocnění zubů. U některých se to projeví zápachem z tlamy, u jiných citlivějších jedinců, může docházet k nadměrnému slinění nebo odmítání potravy v důsledku bolestivosti. Ale jak vlastně zubní kámen vzniká a jak si sním poradit, to se dozvíte v tomto článku.

Patří k nejčastějším endokrinologickým onemocněním psů v dospělém a starším věku. Při tomto onemocnění dochází k dlouhodobému nadbytku hormonu nadledvinek - kortizolu. Onemocnění se rozvíjí nenápadně a dlouhodobě a je vzácné u koček. Může se také vyskytovat u koní a křečků.

Je onemocnění, které postihuje horní cesty dýchací a projevuje se především rýmou a zánětem spojivek. Postihovat také může genitální trakt.

V tomto článku najdete nejznámější jedovaté rostliny, rostoucí v České republice. Otravy vznikají při požití určité, jedovaté části rostliny, nebo při kontaktu s kůží.

Močové kameny (urolity) jsou dnes poměrně častým zdravotním problémem, který se vyskytuje jak u psů tak i koček. Nacházíme je v ledvinové pánvičce, močovém měchýři a prostatě. V nejhorším případě můžou vést k ucpání močovodu nebo močové trubice.