Onemocnění prostaty u psů

31.10.2021

Prostata neboli předstojná žláza je přídatná pohlavní žláza, která se nachází v malé v pánvi za močovým měchýřem. Její úlohou je tvorba prostatického sekretu, který je součástí ejakulátu a poskytuje výživu spermiím. Jak pes stárne, zvyšuje se i riziko onemocnění prostaty, která v důsledku působení hormonů mění svou strukturu. Onemocnění prostaty proto nejčastěji postihuje psy nekastrované a ve vyšším věku (výjimkou nejsou ale ani mladší psi ve věku 3-5 let). 

Mezi nejčastější onemocnění prostaty u psů patří:

1. Benigní hyperplazie prostaty (BHP) -  je nejčastější, benigní onemocnění postihující prostatu u psů. Výskyt tohoto onemocnění s věkem stoupá. Dochází k zvětšení prostaty, někdy i k tvorbě cyst nebo abscesů. Cysty vznikají v důsledku nadměrné tvorby testosteronu ve varlatech. 

2. Zánět prostaty (prostatitis) - nejčastěji k němu dochází při zánětu močových cest, kdy v důsledku těsného kontaktu s prostatou může dojít k přestupu bakterií do prostaty. Náchylnější jsou nekastrovaní jedinci. 

3. Neoplazie prostaty - mohou se vyskytovat jak u kastrovaných, tak u nekastrovaných psů. Nejčastějším typem nádoru je adenokarcinom, který je vysoce maligní a často dochází k metastázím. Prognóza je bohužel nepříznivá.


Jak poznám, že můj pes může mít problémy s prostatou? (klinické příznaky onemocnění prostaty)

- bolestivost břicha, strnulá chůze

- krev v moči, ukapávání krve z penisu, problémy/bolestivost při močení, výtok z předkožky

- problémy s kálením až zácpa, tenký a úzký trus

- opakované záněty močových cest

- horečka, nevolnost

Diagnostika

Provádíme celkové klinické vyšetření včetně rektálního vyšetření prostaty. Dále USG vyšetření, pomocí kterého zjistíme velikost, tvar, souměrnost a případné cysty, abscesy nebo jiné změny na parenchymu prostaty. V případě podezření na nádorové onemocnění je nutná biopsie prostaty. 

Terapie

- v případě benigní hyperplazie prostaty je terapií kastrace (chemická nebo chirurgická)

- u zánětu je nutné celkové podávání antibiotik 

- terapie nádorů spočívá v chirurgickém odstranění prostaty a chemoterapii

Prevence

Prevencí onemocnění prostaty je kastrace, protože většina problémů souvisejících s prostatou vzniká v důsledku dlouhodobého působení testosteronu na prostatu. 


                                                                                            Autor: MVDr. Lucie Černegová