Plazi

Chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus) je nejčastěji chovaným druhem chameleona v zajetí v České Republice. V přírodě se vyskytuje v Jemenu a Saudské Arábii, kde obývá horské a podhorské polopouště. Panuje zde subtropické až tropické podnebí. Zdržuje se především na větvích akácií a keřích, ale najít ho můžeme i v blízkosti člověka, na...

Pojmem dysekdyze se celkově označují poruchy svlékání staré epidermis u plazů, ať už jde o abnormální nebo nekompletní svleky. Patří k jednomu z nejčastějších problémů u plazů chovaných v zajetí. Nejedná se však o samostatné onemocnění, ale o nespecifický klinický příznak, který může signalizovat narušení zdravotního stavu zvířete.

Stomatitida neboli hniloba tlamy je zánět sliznice dutiny ústní a je to poměrně časté onemocnění hadů, ještěrů a želv. Ve většině případů jí předchází zranění dutiny ústní, kde se následně pomnoží bakterie, plísně nebo viry.

Leguáni zelení jsou stále více oblíbení. Jako u všech plazů, i u leguánů, většina zdravotních problémů plyne z nevhodných podmínek chovu a z diety, která ne vždy obsahuje, to co potřebují. V tomto článku se pokusím sepsat základní zásady chovu leguánů.

Želvy se v posledních letech stávají stále víc a víc oblíbené a proto jsem se rozhodla napsat pár stručných informací o jejich chovu a způsobu života, jelikož většina onemocnění je způsobena dlouhodobě nevhodnými podmínkami chovu. K nejčastěji chovaným druhům v ČR patří Želva čtyřprstá, Želva zelenavá, Želva vroubená a Želva žlutohnědá, k méně...