Močové kameny (urolitiáza) u psů a koček

23.07.2018

     Močové kameny (urolity) jsou dnes poměrně častým zdravotním problémem, který se vyskytuje jak u psů tak i koček.  Nacházíme je v ledvinové pánvičce, močovém měchýři a prostatě. V nejhorším případě můžou vést k ucpání močovodu nebo močové trubice.

     Tyto kameny jsou tvořeny organickým centrem, na které se postupně nabalují vrstvy krystalický minerálů různého složení. Aby však došlo k tvorbě močových kamenů musí moč dosáhnout určité vlastnosti. Mezi rizikové faktory, které zvyšují riziko tvorby močových kamenů patří:

- delší setrvávání moči v močovém měchýři

- pH vhodné pro tvorbu kamenů

- vyšší koncentrace krystalotvorných látek v moči

- nukleační centrum (základ kamenu)

Dle složení můžeme močové kameny rozdělit:


Struvit (fosforečnan horečnato - draselný)

- je nejčastějším typem urolitů u psů

- tvoří se v zásaditém pH

- u psů vzniká většinou v důsledku infekce močových cest

- u koček je to v důsledku nadměrné hyperosmolality moči

- vysokoproteinová dieta může také přispívat k jejich vzniku


Urát (amóniu - urát)

- nejčastěji u dalmatinů a u psů s vážnými jaterními poruchami (portosystémový zkrat, cirhóza jater)

- tvoří se v kyselém pH


Cystin 

- tvoří se nejčastěji u psů u kterých je narušené zpětné vstřebávání aminokyselin v ledvinách

- tvoří se v kyselém pH 

- u některých plemen psů se vyskytují častěji - irský teriér, jezevčík, baset, čivava, jorkšírský teriér a jejich kříženci

- častější výskyt v mladém věku a u samců

- v některých případech může být cystinurie podmíněna geneticky


Kalcium - oxalát

-  výskyt častější u samců a starších zvířat

- tvoří se v neutrálním kyselém pH


     Klinické příznaky závisí od lokalizace močového kamene. Když se urolit nachází v ledvinné pánvičce a není narušena funkce ledvin, zvířata většinou nevykazují žádné příznaky onemocnění. Pokud je však urolit infikován bakteriemi může se rozvinout septikémie a horečka. Při oboustranné obstrukci ledvinových pánviček může dojít k chronickému ledvinovému selhání.

     Pokud se urolity nacházejí v močovém měchýři také se nemusí klinicky projevit. Většinou však způsobují zánět dolních močových cest, co má za následek častější nutkání na močení, které může být bolestivé a moč může obsahovat příměs krve.

     Příznaky urolitů přítomných v močové trubici jsou podobné jako u urolitů v močovém měchýři. Když kámen ucpe močovou trubici úplně, hrozí riziko přeplnění močového měchýře co je spojené s bolestivostí dutiny břišní. Pokud se překážka neodstraní dostavuje se zvracení, slabost, deprese koma. V průběhu dalších 24 - 72 hodin může dojít k srdečnému selhání v důsledku hromadění draslíku, který je ve vysokých koncentracích pro srdeční sval toxický.

     Pro určení správné diagnózy je potřebné odlišit urolitázu od pouhého zánětu dolních močových cest. K základním postupům patří biochemické a mikroskopické vyšetření moči, kde můžeme odhalit přítomnost drobných krystalů. Z dalších vyšetření jsou vhodná zejména RTG nebo USG

     Terapie závisí od typu, množství, velikosti a lokalizaci nalezených močových kamenů. Pokud dojde k úplné obstrukci močové trubice, nebo se jedná o kalcium - oxalátové urolity, které jsou nerozpustné, je potřebná chirurgická terapie. U ostatních typů močových kamenů připadá do úvahy i konzervativní terapie, která je založená na speciální dietě a podávání antibiotik. Často jsou potřebné i opakované výplachy močové trubice a močového měchýře.

     Vhodnou prevencí je krmení kvalitní potravou, dostatek pohybu a pitný režim.  


                                                                                         Autor: MVDr. Lucie Černegová