Zubní kámen u psů a koček

02.03.2021

     Jako lidem, ani našim čtyřnohým mazlíčkům se nevyhýbá onemocnění zubů. U některých se to projeví zápachem z tlamy, u jiných citlivějších jedinců, může docházet k nadměrnému slinění nebo odmítání potravy v důsledku bolestivosti. Ale jak vlastně zubní kámen vzniká a jak si sním poradit, to se dozvíte v tomto článku.

     Zubní kámen nejčastěji postihuje malá a střední plemena psů, ale nevyhýbá se ani velkým plemenům a kočkám. Na jeho vzniku se podílí více faktorů. K nejdůležitějším patří strava, věk, plemenná predispozice a v neposlední řadě také pravidelná péče o chrup.

     U psů i koček, jako i u lidí se po jídle na zubech usazuje zubní plak. Ten je tvořený ze zbytků potravy, slin a bakterií a vytváří tenkou vrstvu mazlavé hmoty na sklovině zubů. Pokud se tato hmota pravidelně neodstraňuje, postupem času dochází k její mineralizaci a tak vzniká zubní kámen (odontolithiasis). Tento pak mechanicky dráždí dáseň a dochází k rozvoji zánětu dásní (gingivitis). Pokud zánět prostoupí do hlubších vrstev, může dojít k zánětu závěsného aparátu zubu (parodontitis) nebo zánětu měkkých tkání (stomatitis). Navíc bakterie přes dásně prostupují do krevního oběhu a můžou tak zatěžovat další orgány jako je srdce a ledviny

     Pokud se již jednou zubní kámen vytvoří, je možné ho odstranit pouze v celkové anestezii pomocí ultrazvuku. Opravdu je nezbytné, aby zákrok probíhal v celkové anestezii pod dozorem veterinárního lékaře. Jen tak se dá precizně vyšetřit celá ústní dutina a případně rovnou ošetřit i nalezené patologie. Navíc odstraňování kamene srpkem při vědomí pacienta poškozuje sklovinu a ta je pak náchylnější k dalšímu usazování kamene. Hrozí také poranění dásní.

     Nejdůležitější je proto prevence. Dnes máme na trhu nepřeberné množství různých přípravků, které omezují tvorbu zubního plaku a následně kamene. Nezbytné je pouze najít ten správný přípravek pro Vás a Vašeho mazlíčka. Důležité však je, ošetřovat chrup pravidelně, na denní bázi. Můžete použít různé veterinární pasty, kartáčky, enzymatické ústní vody, enzymatické pasty, případně mořskou řasu. Výhody a nevýhody Vám ráda vysvětlím osobně v ordinaci.


                                                                                                  Autor: MVDr. Lucie Černegová