Mykotická onemocnění u morčat

13.09.2022

Mykotická oněmocnění morčat jsou způsobeny parazitickými plísněmi - dermatofyty, které napadají kůži, drápy a srst. U morčat se nejčastěji vyskytují plísně z rodu Trichophyton a Microsporum. Dermatózy patří mezi zoonózy - onemocnění přenosné na člověka - proto je nezbytná zvýšená hygiena po kontaktu s postiženým jedincem.

Náchylnější jsou mláďata, stará zvířata a zvířata se sníženou imunitou. K predispozičním faktorům patří vysoká teplota a vlhkost prostředí, vysoká koncentrace zvířat, špatná výživa.

Mezi typické příznaky patří tvorba kruhovitých, alopetických ložisek ohraničených erytematózní linií. Svědění může, ale nemusí být přítomné. 

Zprvu se léze objevují především na hlavě (za ušima, v okolí nosu atd.), později se můžou rozšiřovat na krk, končetiny a postupně celé tělo. Mezi časté komplikace patří sekundární bakteriální infekce.

Na diagnostiku využíváme speciální agary, případně přímou mikroskopii.

Terapie závisí od hloubky postižení. V mírnějších případech postačuje lokální terapie aktimykotiky, v případě vážného postižení je vhodnější pororální podávání antimykotik. Terapie bývá dlouhodobá, ve vetšině případů trvá 2 - 6 týdnů. Důležitá je také dezinfekce prostředí.