Pískomil mongolský - základy chovu

18.07.2019

     Drobní savci patří v posledních letech k stále více oblíbeným domácím mazlíčkům hlavně ve městech. Jedním z nejpopulárnějších je i Pískomil mongolský.

     Pískomilové jsou drobní, hbití hlodavci, který jak už název vypovídá, obývají především mongolské stepi, polopouště a pouště.  Dále se vyskytují ve východní části Afriky, na území jižní Sibiře a v severní a severovýchodní Číně. Obývají tedy území, kde jsou extrémní klimatické podmínky - v létě teploty dosahují i 50℃ a v zimě naopak klesají pod - 40℃

     V přírodě pískomilové žijí ve skupinách, které můžou mít i 20 členů. V těchto skupinách jsou mezi jednotlivými členy složité sociální vazby. Pískomilové pod zemí vytvářejí systémy chodeb, které můžou být uloženy až půl metru pod zemí. Tento podzemní labyrint má většinou jednu hnízdící komoru a dvě zásobní komory na ukládání potravy. 

      Dospělý sameček váží 115 - 120 gramů a samička kolem 100 gramů. Tělesná teplota pískomilů se pohybuje v rozmezí 38,0°C - 39.0°CAktivní jsou přes den i v noci. Mají dlouhý ocas, který je na konci zakončený štětinkou. Tento využívají jednak na udržení stability a jednak v případě nebezpečí, kdy jej dokáží oddělit od zbytku těla a zaujat tak pozornost nepřítele aby mohli utéct. Ocas už bohužel nedorůstá. V zajetí se dožívají 3 - 7 let

     Pískomilové dosahují pohlavní dospělosti ve věku 65 - 85 dní. Samička v zajetí může mít i 6 vrhů v průběhu roku. Březost trvá zpravidla 27 - 30 dnů a v jednom vrhu může být 2 - 9 mláďat. Mláďata se rodí holá a slepáOči začínají otevírat ve věku 17 - 18 dní a ve třech týdnech začínají přijímat potravu jako dospělí jedinci. Mláďata odstavujeme ve věku 6 týdnů, kdy jsou plně samostatná.

     Co se týče výživy, nejjednodušší je zkrmovat směsi určené přímo pro pískomily. Pokud nejsou dostupné, dají se použít i směsi pro jiné drobné hlodavce jako je myš nebo křeček. Jinak na zkrmujeme různé druhy semen - pšenici, oves, slunečnici, kukuřici ale také zeleninu - celer, hlávkový salát, mrkev, cuketu atd. V menší míře můžeme nabídnout také ovoce - jablko, hrušku, banán a jiné.  Na obrušování hlodáků můžeme nabídnout mladé větvičky ovocných stromů nebo kousek starého pečiva. Na doplnění bílkovin občas podáváme vajíčko vařené na tvrdo, tvaroh nebo kousek, ne moc slaného tvrdého sýra

     Ideální zastoupení proteinů v krmivu pro dospělé pískomily je 16% při obsahu tuku 2% - 5%. Z minerálních látek je důležitý vápník (Ca) a fosfor (P) a jejich vzájemný poměr. Ideální poměr je 1,5 - 2 Ca : 1 P. Dalším důležitým prvkem je hořčík, kterého by mělo být 1,5 g/kg krmení. Pokud je obsah hořčíku v krmivu menší než 1 g na kilogram krmní směsi, může dojít k alopecii. 

     I navzdory tomu, že pískomilové pocházejí z dosti nehostinných podmínek, pitná voda by měla být vždy k dipoziciMoč pískomilů je hodně koncentrovaná a zvířata vylučují pouze pár kapek denně. Denní potřeba vody tvoří 8% - 13% celkové hmotnosti zvířete. 

      Pískomily můžeme chovat v skleněném teráriu nebo kleci. Minimální rozměr ubikace je 50 x 40 x 40 centimetrů (délka x šířka x výška), ale samozřejmě i zde platí, čím větší tím lepší. Terárium musí být dostatečně vysoké a zabezpečené proti úniku, protože pískomilové se rádi a často stavějí na zadní nohy aby mohli lépe pozorovat okolí.  Jako podestýlku volíme bezprašné hobliny nebo Asan. Na doplnění můžeme použít také seno. Neměli by chybět různé prolézačky a tunely aby se pískomilové nenudili. Dále potřebují úkryt, který můžeme vyrobit z kokosové skořápky nebo obráceného květináče.

     Vzhledem k tomu, že pískomilové jsou společenská zvířata je velice důležité chovat je nejméně v páru a nezapomínat na každodenní kontakt. Vždy je lepší, každý den 10 - 15 minut, než hodina jednou týdně.

                                                                                               MVDr. Lucie Černegová