Pyometra 

26.07.2017

   Pyometra neboli hnisavý zánět dělohy je potenciálně smrtelné onemocnění, při kterém dochází k nahromadění patologického obsahu v děloze. Následně se může rozvinout celková intoxikace organizmu a sepse. Pokud nedojde k včasné diagnostice je toto onemocnění většinou fatální.

   Vznik pyometry je podmíněn předchozí nadměrnou stimulací endometria (vnitřní výstelka dělohy) estrogeny, v důsledku které dochází k prokrvení a zhrubnutí sliznice dělohy, stimulaci a zmnožení žlázek, které jsou v ní uložené a produkují tak naměrné množství sekretu. Hlen se hromadí v děloze a postupně se infikuje bakteriemi, což má za následek rozvoj pyometry.

   Podle průběhu můžeme pyometru rozdelit na dvě formy:

uzavřená - děložní krček je uzavřený a patologický obsah se hromadí v děloze, může se projevit zvětšením břicha 

otevřená - děložní krček je otevřený a obsah tak může vytékat ven - tento obsah je často abnormálně zbarvený a zapáchající

   Z dalších příznaků jsou to hlavně zvýšené pití a močení, nechutenství, zvracení, únava a zhoršení celkové kondice. V pokročilém stadiu neschopnost pohybu, dehydratace, celková slabost až bezvědomí. Příznaky se najčastěji začnou rozvíjet 1 - 3 měsíce po posledním hárání. Nejnáchylnější na rozvoj pyometry jsou především starší fenky, které nikdy nerodili. Vzácně se může vyskytnou i u koček.

   K správné diagnostice nám slouží ananmnéza a důkladné klinické vyšetření, které je doplněné USG nebo RTG vyšetřením dutiny břišní a krevní obraz.

   Terapie může být - konzervativní - hlavně u mladých fen, kde potřebujeme zachovat plodnost. Podmínkou je ale otevřená forma pyometry                                                                                      - chirurgická - ovariohysterektomie (odstranení vaječníků a dělohy), je jedinou možností u uzavřené formy pyometry a v pokročilém stadiu onemocnění

   Úspěšnost léčby vždy závisí od včasné terapie. Pokud je pacient v pokročilém stadiu je prognóza dubiózní až nejistá. 

                                                                                            Autor: MVDr. Lucie Černegová