Ušní svrab - Otodectový svrab

25.04.2018

   Ušní svrab, neboli ušní prašivina je velice časté onemocnění zejména u koček, ale vyskytuje se i u psů nebo fretek. Původcem je parazitický roztoč Otodectes cynotis. Tento parazit dosahuje velikosti 0,3 - 0,5 mm, má okrouhlé tělo a osm dlouhých, dobře vyvinutých končetin. Žije na povrchu kůže, kde se živý tkáňovým mokem. 

Otodectes cynotis
Otodectes cynotis

   Ve zvukovodu zvířete vyvolává ceruminózní zánět, který je doprovázený silným pruritem. Napadený zvukovod bývá plný tmavě hnědého mazu, který svým vzhledem připomíná kávovou sedlinu. Intenzivním škrábáním může vzniknou i othematom. U koček je tento parazit příčinou minimálně 50 % zánětů zvukovodů.

Typický obraz ušního svrabu
Typický obraz ušního svrabu

   Ušní svrab patří mezi vysoce kontagiózní onemocnění. Mláďata jsou k přenosu onemocnění vnímavější a onemocnění se u nich rozvíjí rychleji. Někdy se svrab může rozšířit i do okolí ucha a na krk, u koček pak i na záď a ocas. Jedná se o zoonózu, to znamená, že v případě kontaktu s postiženým zvířetem se může u člověka přechodně vyvinout papulózní dermatitida, která však odezní po vyléčení zvířete nebo přerušení kontaktu. 

   Diagnózu stanovíme na základě mikroskopického vyšetření ušního mazu. Negativní výsledek však neznamená, že zvíře svrabem netrpí, ne vždy se totiž podaří parazita zachytit. 

   Léčba spočívá v důkladném mechanickém vyčistění zvukovodu a následně v aplikaci celkových antiparazitik (Stronghold, Broadline, Bravecto...), které je však potřebné aplikovat nejméně 3x po sobě a to v intervalu 4 týdnů.


                                                                                     Autor: MVDr. Lucie Černegová


Zdroje obrázků:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Otodectes_cynotis.jpg

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ohrraeude.jpg?uselang=cs